Mindenki ismeri az IQ, azaz intelligencia teszteket, melyekkel viszonylag pontosan le lehet mérni valakinek a tudását. Ám ezek nem mérik a kreativitást vagy az érzelmi intelligenciát (Emotional Quotient - EQ). Szakemberekzerint ez a legfontosabb intelligencia.



Az érzelmi intelligencia arra a képességre utal, hogy milyen jól tudja valaki kezelni az érzelmeit, és milyen kapcsolatot tud kiépíteni a környezetével. Az érzelmileg intelligens személy empátia készsége fejlett, szociálisan is aktívabb, és könnyebben alakít ki kapcsolatokat, amit aztán jól tud kezelni.

Az érzelmi intelligenciánk a korral fejlődik és változik. Azoknál, akiknél ez nem fejlődik ki, az érzelem kimutatása olyan egyszerű és végletes, akár a kisbabáknál: mosolygás, hisztizés, kiabálás, sírás.

Az alacsony EQ-jú személy – legyen szó gyerekről vagy felnőttről, időnként félénk, máskor makacs, féltékeny, beteges és könnyen összeomlik stresszhelyzetben. Ez könnyen társulhat agresszivitással is. A legegyszerűbb dolog kapcsán is dühkitöréssel reagálhat. Ilyen lehet egy sorban állás, egy kellemetlen közlekedési szituáció is előidézheti.

Akinek magas az EQ-ja, még a stresszhelyzeteket is pozitívan kezeli. Ahelyett, hogy pánikolna, összeomolna, jól kezeli a kihívásokat: Rendszerbe tudja szedi gondolatait - még akkor is, ha nagy nyomás alatt van. 

Érzelmi intelligenciánk szintje nagymértékben gyermekkorunk, neveltetésünk hozadéka. Természetesen az évek múlásával a tapasztalatok következtében az EQ-nk magától is növekedhet.

NYOMJ EGY LÁJKOT ÉS

Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!