Egy szívterapeuta felhívta a figyelmet arra, hogy milyen pulzusszám jelzi az életveszélyt.
A szakember emlékeztetett arra, hogy az egészséges ember számára a percenkénti 55–80 összehúzódás közötti pulzus a normális. Minden, ami ezeken a határokon kívül esik, komoly problémákat jelez.
„130-as pulzusszámnál hívni kell a mentőket. Ez már nagyon magasnak számít, ilyenkor a szív nem működik hatékonyan. Olyan gyorsan összehúzódik, hogy nem telik meg vérrel. A fokozott terhelés miatt szívroham léphet fel”.
Megjegyezte, hogy a túl alacsony pulzusszám sem kevésbé veszélyes. Ha 45 alá csökken, akkor is sürgősen orvosi segítséget kell kérni, mert ilyen ütemű összehúzódásoknál egyszerűen leállhat a szív.
Ha a szív túl ritkán ver, a szervek és a szövetek rosszul telítődnek vérrel és következésképpen oxigénnel. A beteg általában gyorsan elveszíti az eszméletét, amely után visszafordíthatatlan komplikációk léphetnek fel.
Véleménye szerint tehát:
a 45 alatti és a 130 ütés/perc feletti pulzus halálosnak számít.
Pulzusszám számolása
A nyugalmi pulzus megméréséhez üljünk vagy feküdjünk le, majd 2-3 ujjunkat helyezzük a csuklónkra, méghozzá a hüvelykujjunk felőli oldalra, és 30 másodpercig számoljuk az ütéseket. A kapott számot szorozzuk meg kettővel, így megkapjuk a percenkénti pulzusunkat.
Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!