Kevés olyan nap van, amelyhez annyi szokás, jóslás, hiedelem és tiltás kapcsolódna, mint az adventi ünnepkör egyik különleges napjához, a december 13-ához, azaz a Luca-naphoz. A rontó szellemek és a gonosz boszorkányok napja ráadásul idén péntek 13-ra esik, így a kettő dupla szerencsétlenséget hozhat azok számára, akik hisznek a babonákban.
Régen úgy tartották, hogy a Luca napja dologtiltó nap a lányoknak és az asszonyoknak, így bizonyos házimunkákat nem lehet ilyenkor végezni. Tilos volt:
- sütni
- mosni
- fonni
- kötni
- varrni
- kölcsönadni
Ellenkező esetben Luca haragjával kellett számolni. A hiedelem szerint a fonásnál és kötésnél a fonalat a boszorkányok alaposan összekuszálják, hogy az a szorgalmas lányok és asszonyok esze helyére tegyék. Ilyenkor a sütött kenyér vagy sütemény is lapos lesz, mivel Luca rácsap a lapátjával, és kővé dermeszti. Kölcsönadás azért kerülendő, mert az ilyenkor odaadott dolgok a boszorkányok kezébe kerülnek. Sokan ezen a napon a seprűket is elzárják a pincébe vagy a kamrába, nehogy a boszorkányok elrabolják őket, és azokon repkedjenek.
Lúciát a népi hiedelemvilágban kétféleképpen ábrázolják: van a jóságos, segítő boszorkány, ami a germán és skandináv területeken terjedt el, nálunk és a környező országokban azonban Luca napját gonoszjáró napnak tartják, így a magyar hagyományban nevéhez számos tiltás és babona társul.Ki volt Szent Lúcia?Lúcia egy szicíliai nemesi családban látta meg a napvilágot időszámításunk után 280 körül. A szép leány életét Krisztusnak akarta szentelni, hozományát pedig a szegények között szétosztani, és inkább vértanúhalált halt, mintsem hozzámenjen pogány, gonosz vőlegényéhez. Alázatos és szűzies élete folytán Luca nevét a fényt jelentő latin lux szóval is összefüggésbe hozzák, ami a fényt jelent.
Luca-napi mondák és népszokások
Európa több országában fűződnek közösségre vonatkozó szokások a Luca-naphoz. Az egyik legismertebb monda közé tartozik a Luca székének megépítése, amihez kilencféle fát használnak, és 13-án kezdenek hozzá. Szentestéig elkészül, mégpedig úgy, hogy mindennap csupán egy-egy műveletet lehet rajta elvégezni. Innen ered a mondás, miszerint: 'Lassan készül, mint a Luca széke.'A babona szerint, ha a férfiak a széket december 25-én az éjféli misére kabátjuk alatt belopják, majd ráállnak, meglátják a valódi boszorkányokat, akik szarvakat hordanak. Elmenekülni előlük csak mákszórással lehet, mert a boszorkányoknak fel kell szedegetniük a mákszemeket. Hazaérve a széket tűzre vetették, ami a rossz szellemek és boszorkányok végét jelentette. Mindezek után a kulcslyukba fokhagymát kellett dugniuk, és az ajtóhoz keresztbe söprűt állítani, hogy védve legyenek a rontástól.A Luca-naphoz számos szerelmi jövendölés kötődik: 13-án a lányok 13 férfinévvel ellátott gombócot készítenek, majd a forrásban levő vízbe dobják őket. Amelyik gombóc a víz felszínére jön fel elsőként, megmondja, ki lesz a férjük.Egy másik verzió szerint a lányok egy-egy férfinevet írnak 13 különböző cédulára, majd a párnájuk alá helyezik mindegyiket, és minden este kihúznak egyet onnan. Legutolsó nap egy cédula marad már csak, ami megjósolja a lány jövendőbelijét.
Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!