Tudtad, hogy 8 év után lejár a vízórád hitelessége? Ilyen esetben mindig ki kell cserélni, és ennek költségét a lakás tulajdonosára hárul. Ha kimegy a fejéből, vagy nem veszed komolyan az erről szóló értesítéseket, akkor semmissé válik a vízművel kötött szerződése, és rengeteg papírmunka, míg újat kötsz.
Mellékvízmérő, azaz ismertebb nevén a vízóra, a főmérő után beépített - a fogyasztó vagy a szolgáltató tulajdonát képező - vízmérő. A törvény értelmében mérést kizárólag hiteles mérőeszközzel lehet végezni, ami azt jelenti, hogy a szolgáltató és a felhasználó közötti tényleges elszámolás alapja csak hiteles eszköz lehet. A mellékvízmérők hitelességét a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési hivatal (MKEH) törvényes, sértetlen tanúsító jele (plomba, matrica) bizonyítja.
A mellékvízmérő cseréjére akkor van szükség, ha a mérő hitelessége lejárt. Cseréjéről a tulajdonos saját költségén köteles gondoskodni.
A mellékvízmérők hitelességi ideje a 2012. szeptember 1-jén hatályba lépett jogszabály értelmében 8 év. Amennyiben a vízmű jelzi, hogy hamarosan lejár a mérőóra hitelessége, érdemes még időben lépni, különben megszűnik az érvényben lévő szerződés, és csak még több utánajárással és papírmunkával lehet újra megkötni.
A mérőcserét elvégezheti egy megbízott kivitelező, minősített vállalkozó, de a szolgáltatás megrendelhető vízművektől is. Ez esetben kevesebb dolga van a tulajdonosnak.
Érdemes körülnézni a piacon, mielőtt megbíznánk valakit, sok esetben a közös képviselő is tud ajánlani megbízható vállalkozót. Az árak között nagy különbség nincsen. A fővárosban minimum 13 és 15 ezer forint között végzik el a munkát. Azt azonban ne felejtsd el megkérdezni még a munkálatok megkezdése előtt, hogy az árban benne van-e a kiszállási díj.
A mérőcserét minden esetben üzembe helyezésnek kell követnie, melyet külön kell kérvényezni a társaságoktól. A Fővárosi Vízművek esetében ennek díja lakásonként 7 493 forint.
Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!