Hajnalra a kormányhoz hű erők elfojtották a puccskísérletet, és Erdogan elnök visszatért Isztambulba.



Tegnap éjszaka a török hadsereg egy része szembefordult a török elnök hatalmával, és közintézményeket foglaltak el, de hajnalra a kormányhoz hű erők visszaverték ezt, és Erdogan visszatért Isztambulba.
Éjjel hadsereg megpróbálta megdönteni Erdogan és kormánya hatalmát, elfoglalták az állami tévét és a kormánypárt székházát is. Céljuk az volt, hogy visszaállítsák az alkotmányos rendet, a demokráciát, a jogállamot és szabadságjogokat, szembe menve az autokratikus uralommal és az egyre növekvő terrorizmussal.

A puccs nem aratott osztatlan sikert nemzetközileg, mindenki a demokratikus rend tiszteletben tartására szólított fel, Németországtól az Egyesült Államokon át Oroszországig, mialatt a török elnök a tengerparton volt. Egy mobilalkalmazáson keresztül jelentkezett be a CNN Türk műsorába, és arra buzdította híveit, hogy menjenek az utcára a hadsereggel szemben.

Isztambulban és a fővárosban, Ankarában tankok és katonai helikopterek jelentek meg, több helyen lövöldözés is volt. Isztambulban a puccsisták tüzet nyitottak azokra a tiltakozókra, akik megpróbáltak átkelni a Boszporuszon. Az ankarai parlamentnél bomba robbant, néhány rendőr meg is sebesült, de senki nem halt meg.
Ankarában megjelentek a légierő gépei, hogy a puccskísérletben részt vevő katonai helikopterekkel szembe szálljanak, és egy helikoptert F-16-os harci gépek lőttek le. Isztambulban katonai vezetőket tartóztatott le a rendőrség.

Az amerikai emigrációban élő befolyásos hitszónok, Fethullah Gülen vezette mozgalom közleményben tagadta, hogy köze lenne a történtekhez, és elítélte, hogy a hadsereg belpolitikai kérdésekbe avatkozzon. Gülen korábban Erdogan szövetségese volt, most viszont az államfő legnagyobb ellenségeként tartják számon, büntetőeljárások sorozatát indították ellene és érdekeltségei ellen azzal a váddal, hogy megpróbálta megdönteni a hatalmat.

A hírszerzés hajnalban bejelentette, hogy visszaverték a puccsot, és a hadsereg visszavette az irányítást. Helyreállt a nyugalom, a kormányfő pedig bejelentette, hogy megkezdődtek a tömeges letartóztatások.
A CNN Türk adásában látható volt, ahogy a Boszporusz-hídon katonák tucatjai adják meg magukat felemelt kézzel.
Katonai forrásoktól az derült ki, hogy a puccskísérlet vezetője Muharrem Kose ezredes volt, aki korábban a hadsereg jogi tanácsadó testületét vezette, de nemrég elbocsátották.

Hajnalban Erdogan visszatért Isztambulba, és az Atatürk repülőtérnél ünneplő tömeg fogadta, ahol azt mondta: a puccsisták a nép fegyvereit a nép ellen fordították, de az elnök, akit az emberek 52 százaléka választott meg, hatalomban van. Leszögezte, hogy Törökországnak demokratikusan megválasztott vezetése van, amely a végsőkig folytatja a hatalomgyakorlást, és nem adják át az országot megszállóknak. Azt is közölte, hogy hivatalának főtitkárát foglyul ejtették, a hadsereg főparancsnokáról pedig nincs információja.
Mint megtudtuk, Erdogan nyári rezidenciáját is lőtték, miután eltávozott onnan.

Az emberek sms-eket kaptak a török hatóságoktól, amik arra biztatják őket, hogy gyűljenek össze az utcákon, kimutatva támogatásukat a demokrácia iránt. Vannak olyanok is a tiltakozók között, akik nem támogatják Erdogant, de kiállnak amellett, hogy demokratikusan megválasztott kormányt nem lehet katonai eszközökkel megbuktatni.

A történteknek legalább 150 sérültje van, és a fővárosban legalább 42-en meghaltak. A török állami hírügynökség reggel már 90 halottról számolt be.
Reggel a puccsisták még azt közölték, hogy harcolnak azokkal, akik a céljaikkal ellenkeznek. Üzenetükben „Békét a hazának Mozgalomnak” nevezték magukat, és az embereket arra kérték, hogy biztonságuk érdekében ne menjenek az utcára.

A reggeli hírek szerint menesztettek 29 ezredest, hat tábornokot, és már több mint 1500 embert tartóztattak le a fegyveres erőknél, ahol lehet még egy kisebb harcoló csoport, de a harcok a befejezéshez közelednek.

Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!