Biztonsági szakértők összeállítottak egy listát.



Biztonsági szakértők összeállítottak egy listát, mely hét kérdést tartalmaz, amit még ma beszélj meg a gyerekeddel!

Az első kérdés: Szívesen elfogadnál a cukorkát egy ismeretlen nénitől (vagy bácsitól)?

A helyes válasz: Nem szabad semmiféle édességek, játékot és más dolgot elfogadni egy idegentől! Természetesen alkalmanként kisebb dolgokat elfogadhatunk a szomszéd nénitől, de ez minden.

A második kérdés: Egy felnőtt az utcán segítséget kér. Segítesz neki?

A helyes válasz: Ilyen helyzetben határozottan el kell utasítani a segítségnyújtást és lehetőleg minél hamarabb el kell hagyni a helyszínt. Ha egy személynek valóban segítségre van szüksége, akkor erre alkalmasabbak más felnőttek és ott van a rendőrség is.

A harmadik kérdés: Elmész-e meglátogatni egy ismerősödet, akivel csak nemrég találkoztál?

A helyes válasz: Tilos meglátogatni az ismeretlen embereket. Ez nemcsak a felnőttekre, hanem az azonos korú gyermekekre is igaz! A gyermek mindig elutasíthatja ezt a fajta kérést, arra hivatkozva, hogy várakozik a hamarosan jövő szülőkre.

A negyedik kérdés: Mit teszel, ha észreveszed, hogy valaki követ téged?

A helyes válasz: Egy szupermarketbe, gyógyszertárba vagy más zsúfolt helyre kell menni, és azonnal hívni kell a szülőket.

Az ötödik kérdés: Mit teszel, ha kutyák vesznek körül?

A helyes válasz: Nyugodtnak kell maradni, és semmiképpen sem szabad az állatok szemébe nézni, mert az kiprovokálhatja belőlük a támadást. A kutyák figyelmét bármilyen tárggyal el lehet vonni, irányítani, például óvatosan eldobni egy tárgyat oldalra, majd határozottan, de nem sietve eltávolodni a kutyáktól, anélkül, hogy hátranéznénk.

A hatodik kérdés: Mit teszel, ha nagy tömegben találod magad, és elsodródsz az ismerősödtől, szülőtől?

A helyes válasz: El kell kezdeni fokozatosan haladva a tömeggel annak szélére sodródni úgy, hogy közben lehetőleg kerüljük a kiálló tárgyakat (például az oszlopokat és rácsokat). El kell felejteni, hogy visszafelé induljunk, a tömeggel szemben lehetetlen haladni! Ha találsz a tömegben valaki ismerőst, meg lehet kérni, hogy vegyen a nyakába.

A hetedik kérdés: Mit fogsz tenni, ha egy idegen megragad téged és nem enged el?

A helyes válasz: Ilyenkor az a teendő, hogy a környező emberek figyelmét minden lehetséges módon felkeltsük! Kiabálni és harcolni kell, harapni, megpróbálni szabadulni és üvölteni. Ez az egyik olyan helyzet, amikor abszolút nem kell szófogadó gyermeknek lenned!

Tanítsuk meg a gyermeknek, hogy lehetőleg ilyen helyzetekben ezt kiabálja: „Ez nem az én apám/anyám!”, hogy nehogy az emberek azt gondolják, hogy csak egy szülő-gyermek hisztériarohamról van szó.

Mindenképpen fordítsunk elegendő időt és figyelmet arra, hogy ezeket a biztonsági kérdéseket megvitassuk gyermekünkkel! Győződjünk meg róla, hogy a fiunk vagy lányunk nem halad át az úton a lámpa tilos jelzésekor, és mindig ügyeljünk rá, hogy a telefonja teljesen feltöltött állapotban legyen iskolakezdéskor.

Jobb előre felkészülni a váratlan helyzetekre, és mindenképpen magyarázzuk el gyermekünknek, hogy óvatosnak kell lenni az idegen felnőttekkel kapcsolatban, szükség esetén minden lehetséges módon ellen kell állni nekik.

Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!