Pénteken átadták Csíkkarcfalván a Székelyföldi Jégkorong Akadémia orvosi és módszertani központját, mely a magyar állam 640 millió forintos támogatásával épült fel.
A beruházás helyszínválasztása nem tett mindenkit boldoggá a székelyföldi jégkorongsportban, voltak akik korábban úgy vélték, a magyar kormány jelentős támogatásával felvirágoztatni kívánt helyi hokisport központjának minden szempontból jobb helye lenne Csíkszeredán.
Például mert Csíkszereda a székely hoki bölcsője, illetve praktikus szempontból is megfelelőbb egy 42 ezres városban felhúzni egy ilyen központot, mint egy 980 fős lélekszámú faluban.
Voltak, akik egyenesen azt állították, a legfontosabb érv Csíkkarcfalva mellett az volt, hogy a település Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökének szülőfaluja.
És persze az is felötlik az emberben a helyszínválasztás kapcsán, hogy lehet, Csíkszeredában inkább a labdarúgást erősítené a magyar kormány, mivel itt található a felcsúti Puskás Akadémia partnerintézménye, a Székelyföldi Labdarúgó Akadémia, amelyet több milliárd forinttal támogatott már eddig is a magyar állam.
A magyar kormány mindenesetre Csíkkarcfalva mellett döntött, ide összpontosítva a külhoni jégkorongsportra fordított állami támogatás jelentős többségét, míg Csíkszereda több más település mellett alközpont lett a rendszerben.
Az új épületben szárazedzések lebonyolítására alkalmas edzőterem, szintetikus jeges felülettel burkolt korcsolyapálya, korcsolyagép, a lövéstechnikát és bottechnikát fejlesztő eszközök, valamint Románia egyik legmodernebb sportorvosi központja kapott helyet.
Az átadón jelen volt többek közt Potápi Árpád János, a miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelő államtitkára.
Szavaiból kiderült, hogy a 640 millió forint közel sem végösszeg, a kormány további forrásokat biztosít az épület berendezéséhez.
Potápi emellett elmondta, hogy 'A létesítmény attól is különleges, hogy egyszerre szolgálja mindhárom célt amelyre a nemzetpolitikát a következő időszakban is építeni kívánjuk: az identitás erősítését, a szülőföldön való boldogulás elősegítését és a családok támogatását'.
Kelemen Hunor szintén a helyi magyarság megmaradását segítő beruházásnak nevezte a központot, mondván 'az ilyen létesítmények segítik Székelyföld megerősítését, hiszen azt a reményt élesztik újra, hogy van értelme itthon maradni, családot alapítani, közösséget szervezni'.
Sipos Levente, a Magyar Jégkorongszövetség főtitkárának beszédéből viszont mintha az derült volna ki, hogy a magyar és székelyföldi hoki kapcsolatának jelenlegi működése mintha éppenséggel ellentétes hatást váltott volna ki, mint várták.
Az MTI híre szerint ugyanis Sipos Levente megemlítette, hogy ma az utánpótlással együtt 305 székelyföldi hokis versenyez a Magyarországon szervezett bajnokságok valamelyikében, és a magyarországi csapatokhoz leigazolt hokisok közül 180-an származnak Székelyföldről.
Azaz ennyi székelyföldi gyermek és fiatal van jelenleg, aki a jégkorong dacára, esetleg épp azért, Magyarországon kötött ki, ahelyett hogy a szülőföldjén maradt volna. Forrás
Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!