1-2 percet igényel ez a vizsgálat, amiből sok minden kiderülhet.



Vajon hányan fogadták meg év elején, hogy leszoknak a dohányzásról? Sajnos nem mindenkinek sikerül végleg elhagyni a cigarettát, de ebben az esetben is tehetünk valamit az egészségünkért. Dr. Ungár Anna, a Duna Medical Center tüdőgyógyásza elmondja, milyen vizsgálatokra érdemes elmennünk és átlagosan hány csomag cigaretta elszívása után kell tüdőgyógyászhoz fordulnunk.

Szakértők szerint 10, úgynevezett „csomagév” számít olyan mennyiségnek, amely már indokolja, hogy rendszeresen alávessük magunkat az orvosi vizsgálatnak. Ezt napi egy doboz cigarettával számolják, tehát napi 20 szál cigaretta 10 éven át már indokolja, hogy kivizsgáltassuk magunkat. Ezt a gondolatmenetet követve, ha valaki napi 2 csomaggal szív, akkor már 5 év után érdemes szakorvoshoz fordulnia – hangsúlyozza Dr. Ungár Anna.

Mi történhet a dohányosokkal?

A dohányosokat fenyegető két leggyakoribb tüdőbetegség a tüdőrák és a COPD. Hazánk vezető helyen szerepel a világ országaiban a tüdőrák gyakoriságát tekintve, ráadásul a tüdőrák a daganat okozta halálozások közel egyharmadáért tehető felelőssé. A dohányosok körében a másik leggyakoribb a COPD néven emlegetett krónikus betegség, mely hurutos köhögéssel és terheléskor jelentkező nehézlégzéssel jár. Mindemellett persze azt is szem előtt kell tartani, hogy a dohányzás hatására a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata is nő.

A COPD fő tünetei a fokozódó nehézlégzés és hurutos köhögés, a tüdőben lévő légutak fokozatos beszűkülése, és a pusztuló tüdőszövet következtében. A COPD rendkívül lassan, alattomosan kialakuló betegség, melynek felismerését nehezíti, hogy a dohányzók sokszor életkorukkal, vagy hízással magyarázzák a terheléskor jelentkező fulladást. Fontos mielőbb szakorvoshoz fordulni, mert ha hagyjuk, hogy kifejlődjön ez a súlyos kórkép, visszafordítani már nem lehet. A korai felismeréssel viszont megelőzhető a betegség súlyosbodása, és tehetünk ellene, hogy a beteg állapota a súlyos légzésrokkantságig fokozódjon. A légzés-károsodás mértéke egy egyszerű vizsgálattal, spirométerrel (légzésfunkciós készülékkel) mérhető, 1-2 percet vesz igénybe, és nem jár kellemetlenséggel a páciens számára. A Duna Medical Centerben szükség esetén un. pletizmográfia is végezhető, mely a COPD által okozott károsodás még precízebb mérésére is alkalmas.

Miért ismerhető fel olyan nehezen a tüdőrák?

A tüdőrák a kezdeti stádiumban nem okoz panaszokat. A betegség sok esetben csak akkor ad jelt magáról, ha eléri a mellhártyát, és ilyenkor már fájdalmat okoz. Ennél a fázisnál azonban a végleges gyógyulást jelentő műtét elvégzésére legtöbbször már nincs esély. Ha a daganat egy hörgő közelében növekszik, és betör a hörgőbe, akkor makacs köhögést, vérköpést okozhat. A betegek általában csak ekkor fordulnak orvoshoz. Fontos szem előtt tartani, hogy a panaszmentes betegekben felismert tüdőrák sokkal több esetben operálható. Ma már elérhető olyan röntgen-technikai módszer, mely nagy biztonsággal kimutatja a kezdődő, és ez által operálható rákot. Az alacsony sugár-dózissal végzett mellkasi CT-vizsgálat elérhető ma Magyarországon, és az ilyen módszerrel kiszűrt tüdőrák túlnyomó részben operálható!

Dr. Ungár Anna arra figyelmeztet, hogy a leszokás önmagában nem szünteti meg, csupán csökkenti a tüdőrák kialakulásának kockázatát. A legveszélyeztetettebbek az ötven évesnél idősebb dohányzók és korábbi dohányosok.

Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!