A módszer már működik - és az orvostudomány szempontjából szerencsés lenne, ha mielőbb megoldható lenne a betegségek, balesetek előtti állapot rögzítése.



A computer tomográfia (CT) az orvostudományban alkalmazott módszer. Segítségével bármely szervünkről részletes 3D-s kép készíthető. Ám az eljárás elég drága, és eddig a betegségek felismerésében, a terápiában használták, és nem az ép állapotot rögzítették. Miért ne készülhetne mindenkiről 3D-s személyes testtérkép, lehetőleg még egészséges állapotában, hogy aztán baleset vagy betegség esetén könnyebben lehessen pótolni a sérült szerveket.
A test minden egyes porcikáját letapogató 3D-s szkenneléssel virtuális hasonmásokat hoznának létre, amelyek  információdonorként igen jól használhatók. A digitális kép haszna abban áll, hogy ha ránéznek az orvosok, pl. testreszabott protézist tudnak készíteni.

Az anatómiai avatarokat elsődlegesen a hadászatban használnák: a katonák  3 D-s képeit a hadsereg egy felhőben tárolná, így a világ bármely pontján gyorsan lehívhatók lennének. A sebesült katona térképével már a kórházba szállítás előtt elkezdhet ismerkedni az orvos, és közben a 3D-s protézisnyomtatót is be tudja állítani a megfelelő paraméterekkel. Ráadásul mindez nem is olyan óriási költség: egy teljes 3D-s szken 100 dollár, kb. 26 ezer forint.
A dolog persze nem ilyen egyszerű, az alapos CT-zésnek csak akkor van értelme, ha a részletes testtérképet megfelelő vizuális eszközzel lehet megjeleníteni. Angliában és Amerikában néhány kórházban már használják is.

A módszer az orvostanhallgatók képzésében is nagyon hasznos lenne.

 NYOMJ EGY LÁJKOT ÉS

Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!