Évekig tartó kutatások után a tudósok megállapították, hogy ahogy közeledik az utolsó lélegzetvételünk pillanata, a testünk egy bizonyos sorrendben elveszíti a funkcióit, és azt is tudni lehet, mi a legelső érzékelés, amit órákkal a halálunk előtt elveszítünk.
Ez sokak számára érzékeny, fájdalmas és ijesztő téma lehet, de a kutatók számára mégis lenyűgöző, ugyanis rendkívül kevés adat áll rendelkezésre arra vonatkozóan, mi történik az emberekkel a haldoklás során.
Általában a halált abból a szempontból írják le, ahogy a család, a barátok és az orvosok érzékelik a folyamatot, amin a haldokló keresztülmegy.
James Hallenbeck, a Stanford Egyetem palliatív ellátással foglalkozó szakembere szerint a haldokló emberek egy adott sorrendben veszítik el az érzékeiket.
'Először az éhség, majd a szomjúság veszik el. Ezután fokozatosan a beszéd, majd a látás következik. Az utolsó érzékek, amelyeket a haldoklók elveszítenek általában a hallás és a tapintás' - mondta a szakember.
David Hovda, a UCLA agysérülésekkel foglalkozó kutatóközpontjának vezetője szerint a folyamat során az agy elkezd olyan területeket feláldozni, amelyek kevésbé kritikusak a túlélés szempontjából.
'Ahogy az agy kezd megváltozni és elhalni, különböző részek stimulálódnak, és ezek egyike a vizuális központ - ezért kezdenek az emberek nagy fényességet látni' - magyarázta.
Az érzékek némelyikének ez a kiéleződése alátámasztani látszik azt, amit a tudósok az agyhalálra adott reakciójáról eddig tudnak.
Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!