Hosszú és méltósággal viselt betegsége után, 64 éves korában elhunyt Kocsis Zoltán, a Nemzeti Filharmonikusok fő-zeneigazgatója, kétszeres Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas karmester, zongoraművész és zeneszerző.
Komoly szív- és aortaműtéten esett át a közelmúltban, és bár szigorúan pihenést írtak elő neki, mégis hamar belevetette magát a munkába. Néhány hónappal ezelőtt arról beszélt, hogy már több műtéten is átesett, ezért 30-40 éve fel van készülve a halálra. Azt mondta, addig fog dolgozni, amíg bír.
Kocsis Zoltán hároméves korában kezdett el zongorázni, és 18 éves volt, amikor megnyerte a Magyar Rádió Beethoven-versenyét, három évvel később pedig megkapta a Liszt Ferenc-díjat. Mindössze 25 éves volt, amikor Kossuth-díjat kapott, amit 2005-ben újra kiérdemelt.
1983-ban Fischer Ivánnal alapította meg a Budapesti Fesztiválzenekart, 1997 őszétől vezette a Nemzeti Filharmonikus Zenekart, amivel több európai országban, az Egyesült Államokban és Japánban is megfordult. Harminc éves korától, karmesteri pályája mellett, már komponált, és 1984-ben Érdemes művész címet, 1990-ben pedig Kiváló művész címet kapott.
Kocsis Zoltán a születésnapi koncertjeinek bevételét minden évben a Gyermekmentő Szolgálatnak ajánlotta fel. Azt vallotta, hogy a szavak mára elvesztették súlyukat, és csak a tettekkel lehet példát mutatni, hogy aztán erőnktől és tehetségünktől függően javíthassunk a világon.
„Az örökérvényűségre kell törekedni, nem a véglegességre. Arra, hogy az adott pillanatban a lehető legőszintébben és leghitelesebben átadhassuk a közönség számára azt az élményt, amely a művel való első találkozáskor és a darabbal foglalkozás során folyamatosan ér bennünket” – fogalmazott.
Temetéséről később intézkednek.
►► KÉRJÜK OSZD MEG MÁSOKKAL IS EZT A SZOMORÚ HÍRT!
Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!