A leandert ősszel vagy késő télen legjobb jól megmetszeni, ugyanis a tavasszal metszett leander később kezd hajtani, így később fog virágba borulni. Ám ha ez az őszi, vagy tél végi metszés a leander gondozása során elmaradt, érdemes tavasszal pótolni.

Nem kell sajnálni a növényt, a leander tavaszi metszése akkor jó, ha bátran belevágsz; így bokrosabb, dúsabb lesz a növény lombja, és több virágot fog hozni. 

A metszés során nem kell kétségbe esni. A leander nagyon jól megújuló növény.

Ha van otthon leandered, akkor már bizonyára elkezdted felkészíteni a szezonra, vagyis adtál neki friss virágföldet, és sűrűbben öntözöd, mint a teleltetés alatt. De a metszést se halogasd tovább: ha nem vágod vissza a növényt, nemcsak kevesebb virágot fog hozni, de a sűrű lombozat miatt nagyobb eséllyel támadhatják meg a gombás fertőzések – és emellett akár fel is kopaszodhat. De nem elég az ágak végéből lecsípni egy kicsit!

Alapvetően a leandert ősszel vagy késő télen kell megmetszeni, mert a tavasszal metszett leander később kezd hajtani, így később fog virágba borulni. Ám ha ez az őszi, vagy tél végi metszés a leander gondozása során elmaradt, érdemes még gyorsan, a nyár előtt megejteni. 

Először is vágd le az elhalt, beteg hajtásokat, a tavaly elvirágzott hajtásokat, amik már magot hoztak, hiszen ha ezek megmaradnak, elveszik az energiát a növénytől.

A felkopaszodott szárakat az utolsó elágazás fölött egy arasznyira vágd vissza.

Ha szép, bokros a leander, akkor metszd vissza az ágak egyharmadát.

A metszés során levágott hajtásokat nem kell eldobni! Vízzel teli pohárban is meggyökereztetheted.

Tedd a 10-15 centis hajtásokat egy pohár vízbe; pár hét alatt gyökeret fognak hozni.

Ha ez megtörtént, ültesd őket speciális, leandernek való virágföldbe. De teheted egyenesen cserepekbe is a dugványokat: 1 rész virágföldet keverj össze 2 rész homokkal, alaposan tömörítsd össze a cserépben, és ebbe szúrd a frissen levágott hajtásokat. A homokot tartsd enyhén nedvesen, de ne kapjon túl sok vizet. Pár hét, és beindul a gyökeresedés, és a növény új hajtásokat fog hozni; ekkor ültesd át tápanyagban gazdag földbe, egy nagyobb cserépbe.

Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!