Magyarországról hosszú időre eltűntek a ragadozók. Száz évig farkasunk sem volt, levadászták, irtották őket. Tartottak tőlük a gazdálkodók is, ezért csapdákat állítottak. Ez nem magyar specialitás, szinte egész Európából száműztük őket. De medvével sem nagyon lehetett nálunk találkozni az 1870-es évek után. Az utóbbi években azonban fordult a kocka. A farkasok újból megjelentek Magyarország északi területein, és néhány példány megtelepedhetett a magyar-szlovák határ közelében húzódó erdőségekben.
A Bükki Nemzeti Parkban is él egy falka. Az állatok mozgását folyamatosan figyelemmel kísérik a természetvédelmi szakemberek. A nyomok alapján a farkasok meglehetősen nagy területen barangolnak, jobbára azokon a nyugodt helyeken fordulnak elő, ahol jellemzően kicsi a forgalom. De találtak már nyomot fakitermelések környékén is.
Kóbor farkast láttak Vezsenyen is, ahol a falubeliek elmondása szerint a farkasok egészen közel merészkednek az emberekhez, és többen attól félnek, hogy megtámadják a háziállataikat. Legutóbb például egy birkafejjel a szájában láttak elmenekülni egy farkast az egyik háztól.
A farkasok az elmúlt hónapokban egyre gyakrabban jelennek meg a legelő állatállományok közelében, az Aggteleki Nemzeti Parkban is, ezért a park területén legelő állatállományok védelme érdekében, biztonsági intézkedéseket tettek. Itt olvashat erről: közlemény
A farkasfalkát egy korábbi webkamera-felvétel is rögzítette. Itt megnézheted!
Az európai szürke farkas (Canis lupus) Magyarországon fokozottan védett fajok, melyeknek pénzben kifejezett természetvédelmi értéke 250.000 Ft. A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. tv 43. § (1) szerint tilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása.
Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!