Az esetek 50 százalékában jelenleg is teljesen feleslegesen írnak fel antibiotikumot



A feltételezések szerint 2050-re elérjük azt az állapotot, hogy több ember éltét követelik majd a baktériumfertőzések, mint a rák. Feltéve, ha addig valami merőben új védekezési módszert nem sikerül kidolgozni velük szemben addig.

Sir Alexander Fleming, a penicillin felfedezője, már 70 évvel ezelőtt megjósolta az antibiotikumok hatásosságának elenyészését. A skót tudós 1928-as kísérletei közben véletlenül bukkant rá, hogy a baktériumtenyészeteket elpusztítja a az edényeken megjelenő penész. További kísérletek után sikerült elkülönítenie a penész antibakteriális hatóanyagait, így született meg a 20. század csodagyógyszere, a penicillin, mivel a penész a Penicillium családba tartozott. Fleming gyógyszere lett az első antibiotikum, amit már hét évtizede használnak a gyógyításban.

Nem sokkal azután, hogy elnyerte a Nobel-díjat Fleming, aggodalmának adott hangot, hogy mennyire veszélyes lesz a világ antibiotikumok nélkül. Úgy vélte, ha meggondolatlanul használják az általa felfedezett gyógyszert, annak rossz vége lesz, és az orvosok morálisan felelősek lesznek azoknak az embereknek a haláláért, akik az antibiotikumnak ellenálló betegségeknek esnek áldozatul.

És ahogy megjósolta, az orvosok és pácienseik azóta is nagyon felelőtlenül viselkednek e hatóanyagokkal, amelyeket nyakra-főre felírnak és beszednek minden apró-cseprő bajra. Hamarosan meg is jelentek az antibiotikum-rezisztens baktériumok. Egyes szakértők szerint az Egyesült Államokban az esetek 50 százalékában jelenleg is teljesen feleslegesen írnak fel antibiotikumot, ráadásul 45 százalékban olyan betegségre írják e készítményeket, amelyeket eleve nem is gyógyíthatnak. 

A helytelen, túlzott, illetve az indokolatlan antibiotikum használat miatt olyan baktériumok jelentek meg, amelyek ellenállnak a különböző gyógyszereknek. 

Az antibiotikumok csak a baktériumok okozta fertőzések ellen hatásosak, a vírusos megbetegedések, például a közönséges megfázás vagy az influenza gyógyulását nem segítik. Sőt enyhe bakteriális fertőzések (orrmelléküreg-gyulladás, torokfájás, légcsőhurut, fülfájás) esetén is gyakran szükségtelen a szedésük, mivel az ember saját immunrendszere legtöbbször képes ezeket legyőzni.

Ráadásul nem csak az emberek, hanem az állatok is rengeteget antibiotikumot kapnak, hogy egészségesebbek és kövérebbek legyenek. Ez Kínában már szinte kezelhetetlen probléma, de az Egyesült Államokban értékesített antibiotikumok 80 százalékát szintén farmokon nevelt állatok kapják. Magyarországra vonatkozó ilyen jellegű adat nem található, de sajnos nálunk is hasonló nagyságrendek lehetnek.    Forrás: hazipatika.com

► KÉRJÜK LÁJKOLD, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS!

Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!